logotype

Profile

Sekolah Darma Bangsa is a “Non-Secular” National Plus School of International insightful in the Lampung Province, conducting Early Education (Kindergarten) Primary Education (elementary school) and Secondary Education (junior high school and high school).

Bolder Theme, for your corporate site

Vision

Building lifelong learners for the 21st century who are “Smart”, “Dynamic” and “Bright”

Mission

To instill students with knowledge and skills to become creative citizens locally and globally through the dedication of caring and professional staff in an attractive, stimulating, bilingual, learner-centered, and technology-rich school environment.

Bolder Theme, for your corporate site

Curriculum

Conducts Early Education (Kindergarten) using the Montessori Method, Primary Education (elementary school) uses Cambridge and the Indonesian National Curriculum, Secondary Education (junior high school and high school) using Cambridge and the Indonesian National Curriculum. SDB offers ICAS (International Competition and Assessments for Schools) sponsored by the University of North South Wales, Australia.

Bolder Theme, for your corporate site

Facilities

Sekolah Darma Bangsa offers modern air-conditioned classrooms, swimming pool, basketball court, playground, multi-function room, several laboratories, modern ICT labs, and WiFi to provide International academic and non-academic support for students.

Bolder Theme, for your corporate site

Achievements

Sekolah Darma Bangsa students have been universally recognized by the Lampung province, nationally and internationally for academic and non-academic achievements. In our view all SDB students are “WINNERS”.

Bolder Theme, for your corporate site

Elementary School

Sekolah Darma Bangsa has a proud achievement levels of the various local and national events, the following are some of the achievements that have been inscribed by Students of Sekolah Darma Bangsa. 

 

 

 

ELEMENTARY SCHOOL

Achievements Year 2017-2018

R. Fathan Rajendra Vinanca
Juara 2 Spelling Bee tingkat SD se-Kota Bandar Lampung 2017
Rafly Ananda Fazly
Juara 1 Spelling Bee SMILE Competition SMPK Penabur 2017
Najwa Shafina Aqila
Juara 2 Spelling Bee SMILE Competition SMPK Penabur 2017

Achievements Year 2016-2017

Daffa Keandre Triputra
Juara 1 Taekwondo Begawi Kelompok Umur tingkat Provinsi tahun 2016
Mentari Putri
Juara 2 Taekwondo Begawi Kelompok Umur tingkat Provinsi tahun 2016
Ray Gilang Taruna MN
Juara 2 Taekwondo Begawi Kelompok Umur tingkat Provinsi tahun 2016
Rafly Ananda Fazly
Juara 2 EF Spelling Bee Grup B tingkat Provinsi tahun 2016
Radhityo G. Wicaksono
Juara Harapan 2 Kompetisi Kompetensi Mata Pelajaran (KKM) IPA tahun 2016
  Alfa Adrian Manalu
Juara 1 Kelompok Umur Kejuaraan Taekwondo Terbuka Saburai CUP 2016
Sutan Djohri
Juara 1 Spelling Bee LKS Tingkat SD tahun 2016
M. Ilham Tawakal
Juara 1 Mendongeng LKS Tingkat SD tahun 2016
Tanzila Mahira Dafari
Juara 3 Mendongeng LKS Tingkat SD tahun 2016

Achievements Year 2015-2016

Rafly Ananda Fazly
Juara I Spelling Bee LIA tingkat Provinsi tahun 2016
Kent Melvin
Juara 3 Spelling Bee LIA tingkat Provinsi tahun 2016
 Alfa Andrian Manalu
Juara I Kejuaraan Taekwondo Piala Gubernur DKI Jakarta (Kategori 8-9 Tahun Putra)
Alya Choirunnisa Maharani
Juara I Kejuaraan Taekwondo Piala Gubernur DKI Jakarta (Kategori 8-9 Tahun Putri)
R. Fathan Rajendra Vinanca
Juara 1 Spelling Bee English First 2015 Kategori A

Leonard Christian
Juara 2 Spelling Bee English First 2015 Kategori B

Mentari Putri
Juara 3, Kategori Umur 8 - 9 Tahun, Taekwondo Saburai Cup 2016 Se-Provinsi Lampung
Alfa Andrian Manalu
Juara 1, Kategori Umur 8-9 Tahun Cup 2016 Se-Provinsi Lampung
Alya Choirunnisa Maharani
Juara 2, Kategori Umur 7-8 Tahun Cup 2016 Se-Provinsi Lampung
Cinka Andili Rosa
Juara I Olimpiade IPA / Science, Olimpiade Siswa Nasional)
Tanzila Mahira Darafi
Juara II, Lomba Menyanyi Tunggal,Festival Lomba Seni Siswa Nasional) - Al Kautsar
Yeru Darel Faisal
Juara 2, Kategori Umur 10 - 11 Tahun, Taekwondo Saburai Cup 2016 Se-Provinsi Lampung
Muhammad Ilham Tawakal
Juara Harapan 2 Lomba Pidato, Festival Lomba Seni Siswa Nasional) - Al Kautsar
Caffaso Aldo Yusdetra
Juara Harapan 1, Lomba Menyanyi Tunggal,Festival Lomba Seni Siswa Nasional) - Al Kautsar
Vincent Dharma Yanto & Radhityo Geraldi Wicaksono
Juara Harapan 3 Lomba Pantomim Kejuaraan Taekwondo Begawi se-Provinsi Lampung Kategori Putra
Alfa Adrian Manalu
Juara 1 Kejuaraan Taekwondo Begawi se-Provinsi Lampung Kategori Putra
Alya Choirunnisa
Juara 1 Kejuaraan Taekwondo Begawi se-Provinsi Lampung Kategori Putri
Ello Azka Ripani
Juara 2 Kejuaraan Taekwondo Begawi se-Provinsi Lampung Kategori Putra
Halilintar Putra Perkasa
Juara 2 Kejuaraan Taekwondo Begawi se-Provinsi Lampung Kategori Putra
  M. Ilham Tawakkal
Juara 1 Lomba Mendongeng Kompetisi Siswa Antar SD
  Anjas Jevi Surya
Juara 1 Spelling Bee Kompetisi Siswa Antar SD
Leonard Christian
Juara 2 Story Telling Kompetisi Siswa Antar SD
  Radhityo Geraldi Wicaksono
Juara 2 Lomba Mendongeng Kompetisi Siswa Antar SD
  Rafly Ananda Fazly Firmansyah
Juara 2 Spelling Bee Kompetisi Siswa Antar SD
Ariesta Bramantyo Syatya Putra
Juara 3 Spelling Bee Kompetisi Siswa Antar SD
   
   


Achievements Year 2014-2015

M. Rafly Ananda Firmansyah
Juara 1 Spelling Bee EF
M. Athaya Aqsya Wijaya
Juara 1 Taekwondo
Halilintar Saputra
Juara 2 Taekwondo
Gibram Virgantara
Juara 3 Taekwondo
Elu Aska Rifani
Juara 1 Taekwondo se-Lampung
Ibrahim Ksatria Ore
Juara 3 Taekwondo Lampung
Michiko
Juara 3 Spelling Bee
Nabila
Juara 1 Spelling Bee
Alfa Adrian Manalu
Juara 2 Taekwondo kategori 7-8 tahun, Kejuaraan Saburai Cup Se-Lampung

Gibram Virgantara
Juara 2 Taekwondo kategori 8-9 tahun, Kejuaraan Saburai Cup Se-Lampung
Alya Choirunnisa
Juara 3 Taekwondo kategori 7-8 tahun, Kejuaraan Saburai Cup Se-Lampung
   
   
   
   

 

Achievements Year 2013-2014

Leonard Christian
Juara 1 Spelling Bee di SMA Xaverius
M. Athaya Aqsya
Juara 2 Spelling Bee di SMA Xaverius dan Juara 2 IPA Olympiad di Dinas Pendidikan
Rafly Amanda
Juara 2 Spelling Bee di FE Unila
Freddy Harahap
Juara 3 Spelling Bee di FE Unila
Sutan Djohri
Juara 3 Spelling Bee di FE Unila
Ibrahim Ksatria Ore
Juara 1 Taekwondo
Theamur Ramadhan
Juara 2 Taekwondo
Hanerl Sophany
Juara 2 Taekwondo
Halilintar Saputra
Juara 2 Taekwondo
Yelu Darel Faisal
Juara 2 Taekwondo
Zinnedin Ali
Juara 3 Math Olympiad di Dinas Pendidikan
Muhammad Iqbal
Juara Harapan 1 Math Olympiad di Dinas Pendidikan
Virya Hendriyah
Juara Harapan 1 Math, Science Olympiad di SMA Xaverius
Tengku Muhammad Rafli
Juara harapan 3 Sains Olympiad di Dinas Pendidikan
Muhammad Farhan
Juara 1 menyanyi Tunggal dan Juara 2 Taekwondo Provinsi Lampung
Adrian lo
Juara 3 Pantomim
Tanzila Maharani
Juara Harapan 3 Cipta Puisi

Putri, Karis, Tahera, Eva, Tarrisa
Juara Harapan 3 Tari Kreasi
Natasya Putri Regita
Peringkat 5 Math Olympiad Vektor Nasional 2013, Univ.Malang
Virya Hendriyah
Peringkat 21 Math Olympiad Vektor Nasional 2013, Univ.Malang
Stephanie Priscilla
Peringkat 22 Math Olympiad Vektor Nasional 2013, Univ.Malang
M. Athaya Aqsya
Peringkat 55 Math Olympiad Vektor Nasional 2013, Univ.Malang
Ghifari Raditya Wahyudi
Peringkat 58 Math Olympiad Vektor Nasional 2013, Univ.Malang
Rafly Ananda
Juara 3 Spelling Bee, UNILA (SSI)
Tahera Aprilia
Juara 1 Spelling Bee, UNILA (SSI)
Daffa fahreza
Juara 2 Spelling Bee, UNILA (SSI)
Kemal Hidayat
Juara 2 Taekwondo, Provinsi Lampung
Muhammad Farhan
Juara 3 Taekwondo, Provinsi Lampung
Theamur Ramadhan
Juara 3 Taekwondo, Provinsi Lampung
Halilintar Saputra
Juara 3 Taekwondo, Provinsi Lampung

Share This Content

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

SDB Random Video

2012 -2017  Sekolah Darma Bangsa
Jl. Z.A. Pagar Alam No.93A Rajabasa, Bandar Lampung | Tlp: 0721-700931 | Fax: 0721-771556 | Kode Pos: 35142